کتاب هنر ترانه سرایی

کتاب هنر ترانه سرایی

هنر ترانه سرایی اثر علی کمارجی
هنر ترانه سرایی اثر علی کمارجی

کتاب “هنر ترانه سرایی” اثری به قلم علی کمارجی برای آموزش ترانه سرایی مقدماتی است.
این کتاب در چهار فصل و ۱۰۰ صفحه تدوین شده و به آموزش ترانه سرایی بر مبنای مانیفست ترانه نوین می پردازد.
در فصل نخست با ملزومات ابتدایی سرایش نظیر وزن، قافیه، زبان و ساختار ترانه آشنا می شوید که برای هر کدام جزییات فراوانی ذکر شده است. (مثلا در قسمت وزن به هجاشماری با روشی ساده، آموزش عروض متناسب با ترانه، عدم رعایت وزن، ترانه های هجایی و آزاد، آموزش ترانه سرایی بر روی ملودی، می پردازیم)
فصل دوم تماما به نحوه تهیه محتوا و تکنیک های خاص مورد نیاز برای ترانه سرایی اختصاص دارد.
نحوه سوژه یابی، مخاطب شناسی و روان شناسی ترانه، فرم نویسی و… از زیرعنوان های این فصل است.
در فصل سوم به بحث پیرامون شیوه های مناسب انتشار ترانه و مسایل مربوطه اعم از واگذاری و سرقت اثر پرداخته شده است.
فصل چهارم برای نکات پایانی و ضمیه های این کتاب است. در این فصل با اصول اولیه آهنگسازی، سبک های موسیقی و ترانه های مناسب برای هر سبک آشنا می شوید. توضیح درباره فضای حرفه ای استودیو، داستان ممنوع الکاری، جریان مافیای ترانه و….از مطالب فصل پایانی است.
سعی نگارنده بر این بود که کتابی جامع برای کارورزان و علاقمندان هنر ترانه سرایی تهیه شود و در آن کلیه مسایلی که در طول زمان و با کسب تجربه به دست می آید مورد بررسی قرار گرفته است.
کلیه موضوعاتی که هیچ تاثیر مستقیمی در نحوه سرایش یک ترانه ندارند حذف شده و به جای آن به مباحث اساسی و جزییات کلیدی ترانه سرایی پرداخته شده است.
شایان ذکر است که این کتاب توسط “نشر مایا” در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رونمایی و به چاپ دوم رسید اما ناشر مربوطه حقوق مادی و معنوی مولف را از سال نود و چهار تا این لحظه (اذر ماه نود و هشت شمسی) رعایت نکرده است و سرنوشت این اثر توسط وکیل قانونی مولف در حال پیگیری است.
این است آخر و عاقبت هنر و هنرمند در سرزمینِ ما !

منبع: آکادمی ترانه