گفتگو با ایسنا درباره عدم انتشار مجموعه نوار

گفتگو با ایسنا درباره عدم انتشار مجموعه نوار

 

چرا ترانه‌‌های علی کمارجی به نمایشگاه کتاب تهران نرسید؟

علی کمارجی در گفت‌وگو با ایسنا ـ منطقه خوزستان، در خصوص شکل‌گیری کتاب مجموعه ترانه خود با نام «نوار» اظهار کرد: شهریور سال گذشته مجموعه ترانه‌ای گردآوری کردم که آنها را از سال 80 تا 96 سروده بودم.

وی بیان کرد: دو کتاب قبلی‌ام تئوری و آموزشی بودند و من باید مصداقی می‌آوردم که توانایی سرودن ترانه‌ را هم دارم. به عبارتی، اثری که تولید می‌کنم حاصل دانسته‌هایم است.

کمارجی با اشاره به این موضوع که 50 ترانه در کتاب خود گنجانده شده است افزود: همه این ترانه‌ها از خودم هستند و نیمی از کارها توسط خوانندگانی همچون رضا یزدانی، حامد بهداد و کورش تهامی همچنین خواننده‌هایی که شاید نامی نباشند ولی آهنگسازان آنها افراد به نامی مانند کارن همایونفر، اشکان دباغ، محمدرضا رهنما و… هستند اجرا شده‌اند.

این ترانه‌سرای آبادانی با بیان این ‌که کتاب “نوار” در 120 صفحه تدوین شده است گفت: این ترانه‌ها در ژانرهای مختلف از جمله عاشقانه و اجتماعی هستند.

وی ادامه داد: سال گذشته کتاب را به ناشر دادم و او موافقتش را برای چاپ اعلام کرد. من هم تبلیغات را آغاز کردم ولی برخلاف موافقت انجام‌ شده کتاب در نمایشگاه کتاب سال جاری عرضه نشد. این در حالی است که تا روز ششم می‌گفتند کتاب به نمایشگاه می‌رسد ولی نرسید. در همین زمینه انتقادی اینترنتی انجام دادم و انصراف خودم را در خصوص انتشار کتاب اعلام کردم ولی ناشر برای این که خوشنامی خودش را از دست ندهد در روز آخر چند نسخه چاپ و در نمایشگاه کتاب ارایه کرد.

این هنرمند خوزستانی خاطرنشان کرد: بعد از اطلاع از توزیع کتاب در روزهای آخر نمایشگاه یکی از دوستانم را به حراست نمایشگاه فرستادم و اعلام کردم که این کتاب قرارداد ندارد و غیرقانونی به فروش می‌رسد. آن طور که اطلاع دارم به جای این که کتاب را آبان‌ ماه برای مجوز ارسال کنند اسفند ماه این کار را انجام دادند. به عبارتی عملا می‌خواستند به نمایشگاه نرسد. به عقیده من تعمدی این کار را کردند ولی به چه علت بود نمی‌دانم.

وی ادامه داد: شاید آنها می‌خواستند آثار جدیدشان تک باشد یا این که می‌خواستند زمان نمایشگاه بسوزد و با ناشر دیگری کتاب را کار نکنم که خودم نظر دوم را بیشتر به یقین نزدیک می‌دانم. به دلیل این که با ناشر قبلی قراردادی ندارم کتاب را برای ناشران دیگری می‌فرستم و امیدوارم که امسال منتشر شود.

کمارجی اضافه کرد: اعتماد زیادی به ناشر مورد نظر داشتم و اصلا تصور نمی‌کردم که این اتفاق بیفتد. با این حال، اردیبهشت ماه خودم پیگیری کردم و مجوز را گرفتم و تحویل‌شان دادم. صفحه‌آرایی کار را هم انجام دادیم. در نتیجه اگر می‌خواستند به نمایشگاه برسانند می‌رساندند.

وی از شرایط بد روحی خود بعد از نرسیدن کتاب “نوار” به نمایشگاه کتاب امسال گفت و بیان کرد: خیلی ناراحت شدم. شما تصور کنید از هزار و 200 کیلومتر دورتر خودتان را به تهران می‌رسانید که ثمره‌ 16 سال ترانه‌سرایی‌تان را ببینید. بعد می‌بینید هیچ اتفاقی برایتان نمی‌افتد و در ذهن مخاطبان دروغگو و بدقول می‌شوید. این‌ها آسیب‌های معنوی است که ناشر به من وارد کرده است.

وی در ادامه از همکاری جدیدش با رضا یزدانی گفت و افزود: تک‌آهنگی به نام «چریک» که در جشن حافظ سال گذشته خوانده شد به همراه کاری عاشقانه به زودی منتشر خواهند شد.

منبع: سرویس فرهنگی ایسنا
https://www.isna.ir/news/khouzestan-108352/