گفتگو با سایت موسیقی ما درباره هنر ترانه سرایی

گفتگو با سایت موسیقی ما درباره هنر ترانه سرایی

کتاب هنر ترانه‌سرایی به جای کارگاه‌های ترانه رونمایی می‌شود
اخیرا کتاب های زیادی درباره آموزش‌ترانه سرایی منتشر شده و کارگاه‌هایی هم از سوی ترانه سرایان مختلف در حال برگزاری است. به نظر می رسد ترانه سرایی موضوع پرطرفداری است که این همه کلاس و کتاب برایش برگزار می شود. کتاب «هنر ترانه‌سرایی» اثر «علی کمارجی» ترانه سرای قطعاتی همچون «کافه رویا»، «نوار»با صدای «رضا یزدانی» یکی از این کتاب هاست. این کتاب در چهار فصل و در 100 صفحه تدوین شده است. سعی نویسنده بر این بوده که کتابی جامع برای کارورزان و علاقه مندان به هنر ترانه سرایی تهیه شود. این اثر توسط نشر«مایا» در نمایشگاه بین المللی تهران عرضه خواهد شد.
 
درمورد کتاب «هنر ترانه سرایی» توضیح دهید. در این کتاب درباره چهموضوعاتی صحبت کرده اید؟
این کتاب مربوط می‌شود به آموزش ترانه‌سرایی بر مبنای ترانه‌نوین، که شامل چهار فصل است فصل اول آن به آموزش ترانه سرایی می‌پردازد و درواقع از وزن و قافیه شروع می‌شود؛ یعنی ابتدایی‌ترین ملزومات ترانه و تکنیک‌های خاص زبانی و همچنین ترکیب ترانه با موسیقی تا مباحثی که در دست نوشته‌ها و کتاب‌های دیگر کمتر به آن‌ها اشاره شده است.
 
کتاب های دیگری هم در مورد آموزش ترانه‌ نوشته شده است، این کتاب چه فرقی با دیگر کتاب‌های مشابه خود دارد؟
من در این کتاب مخاطبم را کسی فرض کرده‌ام که می‌خواهد از ابتدا ترانه‌سرایی را شروع کند. بطور کلی جزییات نانوشته‌ای وجود دارد که تا به حال جایی ذکر نشده است و همچنین این موارد را شخصی به شخص دیگر آموزش نمی‌دهد و این‌ها فقط در طول زمان و با تجربه به دست می‌آید و یکسری مسایل که تا به حال گفته نشده است مثل تکنیک‌های خاص زبانی که فکر می‌کنم فرق این کتاب با کتاب‌های دیگر در همین باشد.
 
فکر می‌کنید کارگاه‌های ترانه‌سرایی که امروزه شکل گرفته است چقدر می‌تواند برای ترانه سراهای جوان موثر باشد؟
اتفاقا راجع به این موضوع هم داخل کتاب صحبت کرده‌ام که کارگاه به نظر من نمی‌تواند یک ترانه‌سرا را به خوبی هدایت کند. چرا که بیشتر یکسری موارد پایه‌ای را آموزش می‌دهند، که افراد این‌ها را به تنهایی نیز می‌توانند یاد بگیرند و بیشتر یک نوع بیزنس اتفاق می‌افتد به نظر من به جز یک یا دو کارگاه ترانه باقی تاثیر چندانی نخواهند داشت.
 
کدام کارگاه‌های ترانه؟
بهتر است که عنوان نکنم تا دلخوری پیش نیاید.
 
با کدام انتشارات همکاری کرده‌اید و اینکه در نمایشگاه کتاب امسال عرضه می‌شود یا خیر؟
بله. این کتاب توسط انتشارات «مایا» عرضه می‌شود و 16 اردیبهشت ماه در غرفه نشر مایا از آن رونمایی خواهد شد.
 
وضعیت ترانه امروز را چگونه می‌بینید؟
ترانه امروز اصلا وضعیت خوبی ندارد! دهه‌های گذشته وضعیت ترانه خیلی بهتر بود و نسبت به آن موقع  به جای پیشرفت پسرفت داشته‌ایم.
منبع: موسیقی ما