جایزه ققنوس برای آهنگ کافه رویا علی کمارجی

جایزه ققنوس برای آهنگ کافه رویا علی کمارجی

گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا مراسم اختتامیه اولین جایزه موسیقایی تصویری ققنوس یکشنبه شب 28 دی با حضور مخاطبان، مشاور رییس جمهور و معاون هنری وزیر ارشاد در تالار وحدت برگزار شد.

علی کمارجی

علی مرادخانی امور هنری وزیر ارشاد در خصوص این رویداد گفت : برگزاری این برنامه باید زودتر اتفاق می افتاد. در عصری که سرعت در بسیاری موارد برای انتقال مفاهیم لحظه ها را به هم نزدیک می کند باید نماهنگ برای انتقال این مفاهیم استفاده شود.
وی ادامه داد : نسل جوان انگیزه قابل توجهی دارد و ما باید بتوانیم با استفاده از این پتانسیل انگیزه را در این نسل ایجاد کنیم. ما باید بتوانیم چنین فضایی را در کشور گسترش دهیم و با توجه به انگیزه نسل نو در این بخش کارهای شایسته ای را معرفی کنیم.
معاون هنری وزیر ارشاد افزود: ما در حوزه کلیپ و نماهنگ می توانیم به واسطه حضور یک نسل جوان و درخشان در معرفی بزرگان سرزمین خود نیز حضوری شایسته داشته باشیم.

وی با اشاره به اهمیت تاثیرات نماهنگ بر روی مخاطب افزود :این محصول کار بسیار ارزشمندی است که می تواند به عنوان یک سند معتبر برای آینده هنر و پژوهشگران هنر مورد استفاده قرار گیرد.
پیروز ارجمند مدیر کل دفتر موسیقی نیز به عنوان یکی از سخنرانان این برنامه گفت : امیدوارم با برگزاری این جایزه فصل جدیدی در ساخت نماهنگ شروع کنیم.

وی از اعطای مجوز رسمی به نماهنگ ها خبر داد و افزود : اعطای مجوزهای رسمی به نماهنگ های موسیقایی به صورت رسمی آغاز شده است که می تواند به موضوع نماهنگ در کشور کمک بسزایی کند .
ارجمند با قدردانی از اساتید حاضر در تالار وحدت ابراز امیدواری کرد که این برنامه با کمک علی مرادخانی در سالهای بعد نیز استمرار داشته باشد .
بنیامین بهادری و رضا صادقی جوایز چند بخش دیگر به برگزیدگان اهدا کردند .

در این قسمت جایزه بخش جلوه های ویژه در ویدئو کلیپ به حسین و محمد بوشهری برای نماهنگ ‘عاشقتم’ رسید .
در بخش تدوین نیز مستانه مهاجر برای تدوین نماهنگ ‘هفته عشق’ با صدای بنیامین بهادری و در بخش تصویربرداری وحید امینی برای تصویربرداری از نماهنگ ‘تو هر راهی که تو باشی’ به عنوان هنرمندان برگزیده انتخاب شدند.

جایزه بهترین ترانه هم به علیرضا قزوه برای نماهنگ ‘ماهیا’ به خوانندگی محمد اصفهانی تعلق گرفت.

جایزه بخش ‘بهترین شعر استفاده شده در نماهنگ’ به محمد اصفهانی به خاطر اثر سراب به وی رسید .

جایزه بهترین پویانمایی هم به فاطیما یثربی برای نماهنگ ‘کافه رویا’ اثر علی کمارجی به خوانندگی رضا یزدانی تعلق گرفت.

سپس ویدئو کلیپی با عنوان ‘لبیک’ با صدای حامد زمانی به نمایش در آمد. در بخش بعدی این برنامه از عبدالله گیویان به عنوان اولین فعال عرصه ویدئو کلیپ در ایران تقدیر شد که تقدیرنامه وی توسط علی مرادخانی اهداء شد.

در بخش بعدی نماهنگ ‘ماهیا’ با صدای محمد اصفهانی برای حاضران پخش شد. همچنین از حسین خانی نیز تقدیر شد.

در ادامه نماهنگی از اشکان خطیبی با عنوان’قصه دختر بچه و خیابان’ به نمایش در آمد و جایزه بهترین نماهنگ با موضوع اجتماعی به این خواننده تعلق گرفت.

در ادامه حسام الدین آشنا رئیس مرکز مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری پشت تریبون قرار گرفت و گفت : به دهه هفتاد شمسی برمی گردم به زمانی که ویدئو کلیپ وارد ایران شد و زیرزمینی بود .

وی ادامه داد : کسانی در یک ساختمان در خیابان مینا ، شهامت به خرج دادند و به جای اینکه از برابر این پدیده فرار کنند به درون آن رفتند و سعی کردند به این تکنولوژی دست پیدا کنند.

وی افزود : آن روز این کار حماقت نامیده شد اما آنها صبر کردند . مدیران و سیاستگذاران و هنرمندانی دست به دست هم دادند که این پدیده را از زیر زمین به روی زمین بیاورند . این پدیده در مورد سایر مدیوم های فرهنگی نیز مصداق دارد.

سپس گروه پالت به اجرا پرداخت که در ادامه برای اهدای جایزه به این گروه فریدون شهبازیان و علی معلم روی صحنه آمدند.

در ادامه نماهنگ ‘کلاغ رو سیاه’ به خوانندگی محسن چاووشی برای حاضران به نمایش در آمد و جایزه تولید این قطعه را به کوشا نماینده موسسه اوج اهدا کردند.

مازیار فلاحی نیز قطعه لیلا را به اجرا درآورد و پس از آن جایزه بهترین نماهنگ عاشقانه در تحکیم روابط خانواده توسط بهروز صفاریان به این خواننده اهدا شد.

پایان بندی این مراسم معرفی بهترین نماهنگ جایزه ققنوس بود که به گروه «کاکوبند» تعلق گرفت. برای اهداء جایزه این بخش نیز شهرداد روحانی، هادی مرزبان، پوران درخشنده، فریدون شهبازیان، بهروز صفاریان، ندایی و پیروز ارجمند روی صحنه رفتند.

 

منبع: ایرانا